053-9956700 spine4all@gmail.com

מיאלומה נפוצה על המחלה ועל דרכי הטיפול בה

מהי מיאלומה נפוצה ובמה היא פוגעת?

מיאלומה נפוצה היא מחלת המטולוגית בה תאי הפלסמה, הנמצאים במח העצם מתרבים ללא בקרה.
המחלה שייכת לקבוצת הגידולים הממאירים של תאי מח העצם ועיקר הטיפול מתבצע במחלקות ההמטואונקולוגיות במרכזים הרפואיים.

קלינית, חלק מהבעיות השכיחות ביותר בקרב חולי מיאלומה קשורות לכאבים ושברים בעצמות ובפרט בחוליות הגב. תאי הפלסמה המתרבים ללא בקרה בתוך מח העצם בחוליות הגב הורסים בהדרגה את כוריות העצם וכך באופן הדרגתי יוצרות חורים, חללים שהולכים וגדלים ומחלישות את העצמות עד כדי הופעת כאבי גב עזים וכן שברים בחוליות. שברים אלו המכונים “שברים פתולוגיים” יכולים להגרם ללא חבלה כלל אלא פשוט מ”אי ספיקה” של העצם של החוליות שנחלשת ומתמלאת בחורים עד כדי שאיננה מסוגלת לשאת את משקל הגוף. כך למעשה אנו עדים להופעת שברי דחיסה של חוליות בקרב מטופלים עם מיאלומה מבלי שהם ביצעו פעולה חריגה וללא נפילה או חבלה. מיותר לציין שאלו תהליכים ושברים שגורמים לכאב עז ולהפרעה תפקודית ניכרת.

עוד ביטוי של מיאלומה בחוליות הגב הוא הופעה של גושים של תאי פלסמה אשר הולכים וגדלים כמסה או גוש נוקשה למחצה. גושים אלו הולכים וגדלים עד שפורצים את גבולות החוליה וגורמים ללחץ על חוט השידרה ועצבי תעלת השידרה. מכיוון שמדובר בסוג של גידול ממאיר של תאי הפלסמה רוב הגושים של תאי הפלסמה רכים למדי וככל שהגושים הרכים של תאי הפלסמה גדלים הם יכולים ליצור חורים בתוך גופי החוליות. באותם המקרים בהם הם גדלים לגושים נוקשים יותר וגדולים הם יכולים גם לייצר אפקט מסה ולחץ על גבי העצבים שבתוך תעלת השידרה של החוליה. מצב זה קורה כאשר גוש נוקשה למחצה של תאי פלסמה גדל מעבר לגבולות גוף החוליה עד שחודר לתוך תעלת העצבים ומתחיל ללחוץ ישירות על גבי חוט השידרה והעצבים שבתעלת השידרה. מצב זה של גוש גדול ונוקשה למחצה של תאי פלסמה הינו יותר נדיר ונקרא גם “פלסמציטומה”.

כיצד מטפלים במיאלומה- או על הקשר בין מיאלומה ואורתופדיה:

ככלל רוב הטיפול במיאלומה מתבצע במחלקות המטולוגיות והמטואונקולוגיות.

עם זאת לא פעם דווקא האורתופד הוא זה שמאבחן את המיאלומה וזאת מכיוון שהתסמינים הראשונים והשכיחים ביותר כוללים כאבי גב.

כמנתח גב וכאורתופד לא פעם מטופלים שפנו אלי לבירור כאבי גב, התברר בבדיקות ששלחתי אותם לבצע שמקור הכאב שלהם הוא חורים בחוליות שנוצרו על ידי תאי פלסמה והאיבחון של מחלת המיאלומה נעשתה אצלי במרפאת הגב. על כן אני נוהג לעבוד בצמוד להמטולוגים בהמשך איבחון מעקב וטיפול משולב בחולי מיאלומה.

טיפולים חדשניים וייחודיים אורתופדיים עבור בעיות הגב בחולי מיאלומה:

במקרים בהם סובלים מטופלים עם מיאלומה מהמצבים שהזכרנו למעלה כגון:

מצב של חורים בחוליות עם כאב עז או של הופעת שברי דחיסה בחוליות וכן במקרים בהם גושים נוקשים יותר גדלים ולוחצים על גבי חוט השידרה או העצבים יש לנו כמנתחי גב מקום להתערבות לטובת המטופלים עם קשת רחבה של פעולות וניתוחים שיכולים לייצב את הגב, לשחזר חוליות עם חורים, לתקן שברים להסיר לחץ מחוט השידרה והעצבים ולהקל על הסבל והכאב באופן משמעותי.

טיפולים מודרניים זעיר פולשניים:

במקרים בהם ישנם חורים גדולים בתוך חוליות הגב עם כאב עז או חשד להתחלת שבר דחיסה של החוליה ניתן למלא את החורים בעזרת צמנט אורתופדי ייעודי ועל ידי כך למלא את החורים ולחזק את העצם ולמנוע על ידי פעולה פשוטה זו כריסה של החוליה ולהוריד באופן משמעותי את מידת הכאב והסבל.

ניתן להחדיר את הצמנט הנ”ל באופן זעיר פולשני בחתך של 2-3 מילימטר בעזרת מחט אל תוך החור שבגוף החוליה. את הפעולה הזו אנו מבצעים בחדר הניתוח באופן סטרילי ותחת בקרה בזמן אמת בעזרת מכשיר שיקוף רנטגן של מיקום המחט ותוך כדי מילוי החור בחוליה בעזרת השיקוף תוך כדי הפעולה בזמן אמת.

את הפרוצדורה הזו אני מבצע בהרדמה מקומית הדומה להרדמה מקומית שכל אחד מאיתנו מכיר מרופא השיניים.

הצמנט בו אני משתמש היום הוא צמנט רפואי ייחודי שפותח כאן בארץ – פטנט כחול לבן. למעשה מדובר בחומר הדומה לדבק אפוקסי שכל אחד מאיתנו מכיר. כלומר עירבוב של שני חומרים יחדיו שביחד לאחר עירבובם יוצרים חומר דמוי פלסטלינה רכה שניתן להזריק לתוך חלל החור שבחוליה והחומר ממלא את החלל ומתעצב לכל צורה שצריך לפי צורת וגודל החור שבחוליה ובכך ניתן למלא את החלל או את הבור שנותר בחוליה לאחר שתאי המיאלומה הרסו את העצם.

לקריאה לגבי ניתוחים זעיר פולשניים בהרחבה לחץ כאן.

ישנן פעולות רבות נוספות שניתן להציע היום לחולי מיאלומה בכדי לתקן לשחזר ולייצב את הפתולוגיות המרובות שהמיאלומה יכולה לגרום לחוליות הגב.

לקריאה על ניתוחים לכריתת חוליה ושיחזורה לחץ כאן

לקריאה על ניתוחים להסרת לחץ מחוט השידרה לחץ כאן

לקריאה על ניתוחים לקיבוע חוליות הגב לחץ כאן

בית הרופאים, קניון עזריאלי רחוב ערער 9 בית שמעון קומה 3 מודיעין.

בנין המרפאות ביה"ח הרצליה מדיקל סנטר, הרצליה.

צור קשר

למידע על ניתוחי עמוד שדרה וגב, התייעצות ואבחון, אנא השאירו את פרטיכם וניצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.

בנין המרפאות ביה"ח הרצליה מדיקל סנטר, הרצליה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support